Knitting.cz
Saving in progress
We are sorry but the post or comment has already been removed.
chevron_left
chevron_right
close
Saving your post

Jak vzniklo Knitting.cz

Do článku jsme sepsali pár věcí, které se můžete dozvědět o webu, proč byl vytvořen, co máme dál v plánu a jak probíhá vývoj.
Proč jsme web vytvořili?

Moje maninka @danidula, která se celý život zabývá háčkováním, pletením a různým tvořivým činnostem. si začátkem roku 2014 vytvořila blog na webnode: https://tvorenicko-s-dady.webnode.cz/. Nicméně, po 4 letech začalo docházet místo pro přidávání dalšího obsahu a co s tím? Jelikož jsme se s přítelem už zabývali tvorbou webových stránek, začali jsme přemýšlet, že bychom mamince mohli vytvořit svůj vlastní web...

A tohle byl začátek…

Nejdříve jsme vymýšleli jak web pojmenovat, přestože web není pouze o pletení, slovo knitting nás zkrátka přitahovalo. 8. 6. 2018 jsme tedy zakoupili doménu knitting.cz a ve volném čase začali s prázdnou stránkou ve vývojovém prostředí.

Původním cílem bylo vytvoření galerie výrobků a návodů, kam každý bude moci přidat to, co vytvořil. Postupem času jsme však vymýšleli další části webu a zároveň upravovali stávající.

Chtěli jsme vytvořit malou sociální síť pro lidičky s tvořivým srdcem a duší. A tak začaly přibývat další sekce webu: skupiny, diskuze, recenze, recepty, inspirace, bazar, příze a dnes i články.

Jak probíhá takový vývoj webu?
Vlevo ukázka HTML kódu pro odkaz na home a upozornění v hlavním menu. Vpravo část CSS kódu stylování upozornění.
Část PHP kódu pro uložení výrobku
Část JavaScriptu pro předání informací k uložení výrobku.

Jak jsme již zmínili začali jsme s prázdnou stránkou ve vývojovém prostředí, které má dnes asi 40 000 řádků kódu.
Všechno co je na webu po vizuální stránce je vytvořeno pomocí jazyků HTML, CSS, po funkční stránce pomocí programovacích jazyků PHP, SQL a JavaScript.

HTML, CSS – Vše co je na webu viditelné je napsáno v HTML. CSS popisuje, nebo určuje jak HTML vypadá. V HTML je napsáno, že například „tlačítko“ existuje, v CSS je napsáno jakou má barvu, polohu, velikost apod.

PHP, SQL, JavaScript – Tyto jazyky obsahují veškerou funkčnost webu. Například stisknutí „tlačítka“ obsluhuje JavaScript, který odešle informace na server, kde je zpracuje PHP. SQL uloží zpracované informace do databáze.

Proč jsou na webu reklamy?

Momentálně je pro nás cílem aby web vydělal alespoň na svůj provoz. Přestože si web píšeme sami, je nutné platit doménu a hosting.
Doména je název webu (knitting.cz), který je každý rok zpoplatněn, za to, že jej používáme. Cena domény je 175 Kč za rok.
Hosting(server) je místo, kde je web uložen. Náš web je uložen u společnosti Wedos a.s. v Hluboké nad Vltavou. Cena hostingu je 508 Kč za rok.

A jak to vypadá dnes?

O 595 dní a asi 2000 hodin později máme dokončeny téměř všechny součásti webu, přesto nás čeká ještě hodně práce. Připravujeme aplikaci, kalkulačku ubírání ok a spoustu věcí bychom rádi vylepšili, bohužel, čas je někdy náš nepřítel.

Chtěli bychom poděkovat našim rodičům, kteří nám dali prostor ke vzdělávání, díky kterému se můžeme touto tvorbou zabývat! Ale taky hlavně Vám všem, za všechny Vaše nápady na vylepšení, příspěvky, komentáře, výrobky, návody, …
Jste pro nás hnacím motorem, který nás motivuje k další tvorbě a za to Vám patří velké DÍKY!

thumb_up
Share
Share
Share
Comments
To add a comment please log in