Angorský králík je nádherné zvíře chované jako domácí mazlíček, ale především pro jejich vlnu, která je velice měkká a hedvábná.
Jejich váha, v závislosti na druhu, se pohybuje od 2–5,5 kg a dožívají se mezi 7–12 lety.
Vlna se získává minimálně z 11 odlišných plemen angorského králíka, ale pouze 4 jsou uznané Americkou asociací chovatelů králíků: Anglická Angora, Francouzská Angora, Obří Angora a Satin Angora.
Mezi další druhy patří: Německá angora, Čínská angora, Finská angora, Japonská angora, Korejská angora, Ruská angora, St. Lucian angora a Švýcarská angora.
Zdravému dospělému angorskému králíkovi vyroste srst až o 3 centimetry za měsíc.
Jeden angorský králík vyprodukuje asi 700 – 1000 g vlny ročně. Jejich vlákna se získávají vyčesávání, stříháním, ale bohužel i škubáním, každé 3 až 4 měsíce po celý rok.
S průměrem vláken pouhých 12–16 µm a délkou 12-75 mm se jedná o nejjemnější vlnu podobnou kašmíru, především v jemnosti, lehkosti a měkkosti na dotek.
Přirozená barva vlákna se pohybuje v odstínech bílé, šedé, bronzové, hnědé až černé barvy.
100% angorské vlákno najdeme ve složení jen výjimečně, je sice velice teplé, ale velmi snadno se poškodí oděrem nebo vlhkostí, není přirozené elastické a proto se se často mísí s bavlnou, či vlnou.
Ve složení přízí se většinou používá 30 – 50% angory, aby byla zachována měkkost, hřejivost, chlupatost, ale také bez vedlejších účinků nadměrného plstění.
Nejkvalitnější vlna se odebírá ze zadní a horní strany králíka, zde je obvykle nejdelší a nejčistší vlákno.
Příze je vhodná pro výrobu svrchního oblečení a pro spodní prádlo pro revmatiky.
Angorská vlna je náchylná k plstnatosti a srážlivosti, proto je její údržba složitější.
Angorskou vlnu pereme raději v ruce maximálně na 40°C, možno také v pračce s použitím šetrného programu na vlnu. Doporučuje se použít aviváž, jinak se vlákna elektrostaticky nabíjí.
Vyprané oblečení ždímáme opatrně v ruce, či vymačkáme ručníkem přebytečnou vodu a takto vyždímané oblečení necháme volně uschnout položené na suchém ručníku.