Knitting.cz
Saving in progress
We are sorry but the post or comment has already been removed.
chevron_left
chevron_right
close
Saving your post

Vlna merino, její vlastnosti a zajímavosti

21. 1. 2020
0
0
1109
Ovce Merino jsou středně velká, nádherná zvířata schopná přizpůsobit se téměř všem podnebním podmínkám. Jejich vlna nepřestává růst, musí se alespoň jednou do roka stříhat, jinak by mohla ovcím způsobit tepelný stres, problémy s pohybem, či slepotu.

Ovce jsou obvykle bezrohé, naopak berani mají dlouhé, spirálovité rohy. Průměrná tělesná hmotnost dospělých beranů je přibližně 80–105 kg a dospělých ovcí kolem 55-80 kg.

Ovce Merino nejpravděpodobněji pochází ze severní Afriky, odkud se ve 12. století dostaly do Španělska.
Vývoz merino ovcí ze Španělska byl před 18. stoletím zločinem trestaným smrtí.

Dnes se běžně vyskytují primárně v hornatých oblastech v Austrálii a na Novém Zélandu, dále také v Argentině, Chile, Uruguayi a v Jižní Africe.
Vlastnosti merino vlny?

Merino vlna je přírodní vlákno z ovcí plemene Merino. Je tenčí a měkčí než běžná vlna a proto je považována za jednu z nejjemnějších a nejměkčích vln na světě.

Základními vlastnostmi vlny jsou jemnost, měkkost, hřejivost, přizpůsobivost. Vlna je navíc velmi odolná díky své přirozené flexibilitě a kvalitě.

Merino vlna je tenčí a jemnější než běžná vlna, nekouše a neškrábe, vyjma citlivých jedinců.

Pomáhá Vaše tělo udržet ve stabilní teplotě. Když je venku zima, přírodní vlákna zachycují vzduch a tím Vás izolují. Když je venku teplo, vlna rychle odvádí pot z pokožky ve formě páry, což Vás udrží v příjemné teplotě a suchu.

Neopomenutelnými vlastnostmi jsou také její antibakteriální schopnosti, oblečení vyrobené z vlny merino není cítit ani po delším nošení.

Mezi základní typy merina patří:

Jednotlivá vlákna jsou velice tenká, merino vlna má obvykle průměr menší než 24 mikrometrů.

• strong (broad) wool: 23–24,5 µm
• medium wool: 19,6–22,9 µm
• fine: 18,6–19,5 µm
• superfine: 15–18,5 µm
• ultra fine: 11,5–15 µm

Zajímavost
Mezi první uživatele vlny merino patřili beduíni Sinajských pouští a Tuaregové velkých severoafrických pouští. Tyto kmeny používaly oděvy z této vlny po stovky let v extrémním žáru největších pouští na světě. Vlna je dokázala ochránit před horkými dny i chladnými nocemi, které jsou pro pouště typické.
:
www.norwaygeographical.com, www.icebreaker.com, www.quora.com, cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org
thumb_up
Share
Share
Share
Comments
To add a comment please log in